27 Şub 2011

İnsülin Direnci Ve İnsülin Direnci Testi(HOMA testi) Nedir?

1 Yorum

İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon olup kan şekerini düşürücü etki yapmaktadır.İnsülin ,karbonhidrat metabolizması ile ilişki içinde bulunduğu gibi yağ ve protein metabolizmaları üzerinde de etkindir.İnsülin hormonun tam yokluğu, şeker hastalığının 1. tipinde görülmektedir.İnsülin azlığı veya insüline karşı direnç ya da her ikisinin birlikte olması ise 2. tip şeker hastalığında görülmektedir.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci olan hastalarda , kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmıştır.Bu nedenle kanda şeker birikimi meydana gelmektedir. Bu durumda pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya başlayabilir.En sonunda ise pankreas yorulacak ve yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedecektir.Pankreasın salgıladığı insülinin vücutta tam olarak kullanılamamasına insülün direnci denir.
Kilolu olmak , polikistik over sendromu , kortizonlu ilaç tedavileri, bel çevresinin artmış olması , yaşlanma ve hareketsiz yaşam biçimi gibi faktörler insülin direnci oluşmasına neden olabilir.Sabah yorgunlukları,gece uykudan kalkıp tatlı bir seyler yemek, öğle yemeği sonrasi yorgunluk ve halsizlik şikayetleri insülin direncinin belirtileri olabilir.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Nedir?

Son dönemde duymaya başladığınız HOMA-IR (İnsülin direnci) testi ise vücutta bir insülin direnci olup olmadığını anlamaya yarayan bir testdir. Sabah,ortalama 10-12 saatlik bir açlıktan sonra kandan alınan örnekten yapılmaktadır. Insüline karşı çevre dokuların verdiği cevabı değerlendirmek için kullanılan bir testtir.Yukarıda bahsettiğimiz nedenlele insülin direnci oluştuğunda kan glukoz düzeyini normal aralıkta tutabilmek için insülin salınımında artış görülür.HOMA testi olarak da bilinen İnsülin direnci testi ,insülin duyarsızlığını veya insülin direncini değerlendirmek için kullanılmaktadır.

İnsülin Direnci Testi (HOMA testi) Normal Değeri Nedir?

Sağlıklı kişilerde veya insülin direnci olmayanlarda HOMA testi değerinin 2.5′in altında olmalıdır.2,5 ve üstü değerler ise bizlere insülin direnci varlığını düşündürür.

[yukarı]
İnsülin Direnci Ve İnsülin Direnci Testi(HOMA testi) Nedir? için bir yorum
  1. Dimitri Peçalidis 16 Eylül 2011 saat 08:23 Cevapla

    İyi günler

    Yaşım 36.Ailede şeker hastalığı yok ancak ben kilolu olduğum için bu riski taşıyorum.Açlık kan şekerim normal,tokluk kan şekerim de normal.Kilom eskiden 138 idi,şimdi ise 123.Yaptığım tahlillerde 3 aylık A1C=5,18 çıktı,insulin direnci (HOMA) testi ise 2,7 çıktı.Endokrinolog bana 3 ay krom pikomat bitkisel haplardan kullanmamı önerdi ve eğer düzelmezse MATOFİN kullanmamı önerdi.İnsulin direncinin kırılması için bu ilaçları her zaman kullanmalı mıyım?


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir