Sniffin’ Sticks

Sniffin’ Sticks kalemleri,odorantlarla doldurulmuş keçe uçlu kalemlerdir.Kapak açıldığı zaman koku salınır.3 farklı testten oluşur;
1-Bütanol için eşik testi
2-Koku ayırt etme
3-Koku tanımlama

BÜTONAL İÇİN EŞİK TESTİ

Kalemler kırmızı numaralarla 1 den 16 ya kadar etiketlenmiştir.Kırmızı kapağı ve sayıları olan kalemler belirli oranda seyreltilmiş odoran içerir.Eşik testi hastanın kokuyu hangi yoğunlukta algıladığını gösterir.

KOKUYU AYIRT ETME

Kalemler 1 den 16 ya kadar yeşil numaralarla etiketlenir.Ayrıca aynı numaralarla etiketli 2 farklı renkteki başka kalemlerde bir arada kullanılır.Hastaya aynı numaradan oluşan 3 farklı renkteki kalemler sırasıyla koklatılır.Yeşil kapaklı kalemler farklı bir kokuyu temsil eder.Hastadanda 3 kokudan farklı olanı bilmesi istenir.

KOKU TANIMLAMA

Kalemler 1 den 16 ya kadar mavi numaralarla etiketlenmiştir.Hasta kendisine gösterilen 4 şık içinden kokuyu en iyi tanımlayanı seçer.Hastalar herhangi bir koku almadıklarını veya kokuyu tanımlayamadıklarını söyleselerde bir seçeneği seçmek zorundadırlar.

  • *Koku kalemleri kapağı kapalı halde 6 ile 9 ay arasında kullanılabilir. *Uygulama sırasında hastanın gözleri kapatılırsa daha etkili olur. *Kapak sadece koku sunmak için açılmalıdır. *Kalem burun deliklerinin yaklaşık 2 cm önünde tutulmalıdır.
  • “Sniffin’ Sticks” Hakkında 16 Yorum:
    Düşüncelerinizi Alabilir miyiz?