21 Ağu 2010

Çocuklarda şeker hastalığı artış gösteriyor

0 Yorum

Uzmanlar, Çocukluk çağında yaşlılık hastalığına dikkat edilmesi konusunda uyardı. Tip 2 diyabet olarak bilinen şeker hastalığı, çocuklar arasında son 10 yılda yaklaşık 8 kat arttı. Uzmanlar uyarıyor: “Çocuk beslenmesinde yüksek kalorili gıdaları değil, doğal besinleri tercih edin.”

Ege Üniversitesi Çocuk Endokronolojisi Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Şükran Darcan, “Tip 2 diyabet dediğimiz, çocukluğa özgü olmayan, aslında erişkinlerin ve yaşlıların hastalığı olarak bilinen hastalık tipi artmakta. 2000’li yılların başında bu oran yüzde 1-2’lerdeydi. 100 şişman çocuktan 2’sinde diyabet vardı. 2009’da elimizdeki sayı bizim yüzde 8’e çıktı” diye uyarıyor.

Türkiye’de henüz yüzde 8 ama batılı ülkelerde yüzde 20…
Tip 2 diyabet, yani şeker hastalığı şişman çocukları bekleyen ciddi bir risk.
Sebep, yüksek kalorili beslenme alışkanlıkları ile hareketsiz hayat tarzı…

Darcan, “Çocukların gün içinde adımlarını sayarsak, bin-bin beşyüz adımı geçmiyor. Ama çocukluk döneminde veya yetişkin olarak da kabaca atması gereken adım sayısı yedi bin-on bin en az. Buna çocukların çoğu ulaşamıyor” diye de ekliyor.

Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde her 5 çocuktan birinin şişman olduğuna dikkat çekiyor. Ailelere de çocuklarınızı paketli, rafine ve yüksek kalorili gıdalar yerine meyve, sebze ve doğal gıdalarla besleyin çağrısı yapıyor.

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir