Çocuklarda şeker hastalığı artış gösteriyor

Uzmanlar, Çocukluk çağında yaşlılık hastalığına dikkat edilmesi konusunda uyardı. Tip 2 diyabet olarak bilinen şeker hastalığı, çocuklar arasında son 10 yılda yaklaşık 8 kat arttı. Uzmanlar uyarıyor: “Çocuk beslenmesinde yüksek kalorili gıdaları değil, doğal besinleri tercih edin.”

Ege Üniversitesi Çocuk Endokronolojisi Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Şükran Darcan, “Tip 2 diyabet dediğimiz, çocukluğa özgü olmayan, aslında erişkinlerin ve yaşlıların hastalığı olarak bilinen hastalık tipi artmakta. 2000’li yılların başında bu oran yüzde 1-2’lerdeydi. 100 şişman çocuktan 2’sinde diyabet vardı. 2009’da elimizdeki sayı bizim yüzde 8’e çıktı” diye uyarıyor.

Türkiye’de henüz yüzde 8 ama batılı ülkelerde yüzde 20…
Tip 2 diyabet, yani şeker hastalığı şişman çocukları bekleyen ciddi bir risk.
Sebep, yüksek kalorili beslenme alışkanlıkları ile hareketsiz hayat tarzı…

Darcan, “Çocukların gün içinde adımlarını sayarsak, bin-bin beşyüz adımı geçmiyor. Ama çocukluk döneminde veya yetişkin olarak da kabaca atması gereken adım sayısı yedi bin-on bin en az. Buna çocukların çoğu ulaşamıyor” diye de ekliyor.

Uzmanlar, gelişmiş ülkelerde her 5 çocuktan birinin şişman olduğuna dikkat çekiyor. Ailelere de çocuklarınızı paketli, rafine ve yüksek kalorili gıdalar yerine meyve, sebze ve doğal gıdalarla besleyin çağrısı yapıyor.

“Çocuklarda şeker hastalığı artış gösteriyor” Hakkında Yorum Yapılmamış.
Düşüncelerinizi Alabilir miyiz?