27 Oca 2011

Diyabet Hastasının ‘Şeker Çubuğu’ Çilesi

3 Yorumlar

SGK’nın 10 Ocak 2011 tarihli genelgesi, diyabet hastalarının canını sıkacak nitelikte. Zira genelge, devletten şeker ölçüm çubuğu almayı ciddi şekilde zorlaştırıyor.

Diyabet yaşam boyu süren bir hastalık. İyi tedavi edilmediği takdirde kalp krizi, böbrek yetmezliği, ayak amputasyonları, görme kaybı ve körlük nöropati gibi ağır organ hasarlarına neden oluyor.

Diyabette organ hasarlarını önlemenin tek yöntemi ise günde en az 3-4 kez kan şekerini ölçmek ve kan şekeri değerine göre insülin ya da hap tedavisini ayarlamak. Araştırmalar, düzenli kan şekeri ölçülen hastalarda diyabete bağlı organ hasarlarının yarı yarıya azaldığını gösteriyor. Bu nedenle dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde devlet diyabet hastalarına kan şeker ölçüm test çubuklarını ücretsiz sağlıyor.

Türkiye’deki diyabet hastaları, 10 Ocak 2011 tarihine kadar kan şeker çubuklarını eczanelerden, herhangi bir işlem yapmadan ve ücretsiz olarak alıyordu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 10 Ocak 2011 tarihinde yayımladığı 2011/5 nolu genelge hastaları bir hayli zorlayacak. Çünkü bu tarihten itibaren diyabet hastaları için kan şekeri ölçüm test çubuğu almak, yoğun bürokratik işlemler gerektiren ve son derece güç bir sürece girdi.

Diyabet hastaları için hayati önem taşıyan şeker ölçüm çubuklarının eczane provizyon sisteminden çıkarılmasıyla ilgili olarak Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz şunları açıkladı:

HASTALAR BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞAYACAK

“Küresel bir sağlık sorunu olan ve Türkiye’de yaygın şekilde artan Diyabet hastaları için çok önemli ihtiyaç olan şeker ölçüm çubukları şimdiye kadar eczane provizyon sisteminden onay alınarak eczaneler tarafından temin ediliyordu. Hasta, reçetesi ve raporuyla birlikte eczaneye başvurduğunda ölçüm çubuklarından temin edebiliyordu. Ancak 11.01.2011 tarihi itibariyle yapılan açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun konuyla ilgili açıklama yapacağı ve açıklama yapılana kadar şeker ölçüm striplerinin ödemeden kaldırılmış ürün olarak işlem göreceği, hastaların ürünleri ücretini ödeyerek alacağı bildirilmiştir.”

Yılmaz, bu durumda diyabet hastalarının büyük mağduriyet yaşayacağını, bu mağduriyetin ortadan kaldırılarak eski sisteme geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

Genelgeden öncesi ve sonrası hastanın kan şekeri ölçüm çubuğuna ulaşım aşamaları şöyleydi:

GENELGEDEN ÖNCE ÖLÇÜM ÇUBUĞU İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

• Sağlık Kurulu raporu ile hastanın kan şeker ölçüm test çubuk ihtiyacı ve adedi belirlenir.
• Diyabetli hasta doktora başvurur, reçetesini alır, eczaneye verir ve kan şeker ölçüm çubuklarını ücretsiz alır.

GENELGEDEN SONRA ÖLÇÜM ÇUBUĞU İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER

• Sağlık Kurulu Raporu ile hastanın kan şeker ölçüm test çubuk ihtiyacı ve adedi belirlenir.
• Diyabetli hasta doktora başvurur, kan şeker çubuğu için ayrı bir özel reçete alır.
• Reçeteyle eczaneye başvurur ve kan şeker çubuklarının bedelini cebinden öder.
• Eczacı reçetenin arkasına elle bedeli alınmıştır yazısı yazıp kaşeler, hastaya reçeteye test çubuğunu aldığına dair imza attırır.
• Eczacı hasta adına kesilmiş bir fatura verir, fiş kabul edilmez.
• Diyabetli hasta daha önce Sağlık Kurulu’ndan aldığı raporu “Aslı Gibidir” diye onaylatıp bu raporu, reçetenin aslını, eczaneden aldığı faturayı SGK bölge ofisine şahsen müracaat eder. Kuyruğa girer, geri ödeme için başvuruda bulunur.
• SGK’nın ilgili memuru bu belgelerin eksik ya da doğru olup olmadığını kontrol eder ve kabul eder. • Hasta banka hesabı yoksa bir hesap açtırır.
• SGK makul bir süre içinde (ortalama 2-4 ay içinde) test stribinin bedeli olan parayı banka hesabına yatırır.
• Diyabetli hasta bankaya gider ve parasını alır.

Kaynak:www.ntvmsnbc.com

[yukarı]
Diyabet Hastasının ‘Şeker Çubuğu’ Çilesi için 3 yorum
  1. Türkiyede yaşıyoruz.ve diabetli sayısı oldukca fazla.emekli insanlar yıllardır banka kuyruklarında beklediler bi çok kişi bu kuyruklarda öldüğüne tanık olduk…şimdide diabetli insanlarımızı bu hale sokmak istiyorlar anlamıyorum.bukadar zahmete gerek var mıydı ?zaten oturmuş bir düzen vardı.böyle olsa ne oluyor ki ??diabetli olupda çalışan bir sürü insan var doktora rutin kontrol için izin almakda zorlanıyorlarken şimdi iki üç günüde bu strip çubuklarının ücretini almak için mi harcayacaklar.özel şirketler maaşı kesince kim karşılayacak ??? saglık bakanlıgı buna bir çözüm bulmalı.diabetli hastalar normal insanlardan daha cok morali bozuk olabilir.zaten kronik rahatsızlık varken birde böyle strip parası peşinde mi koşsunlar !!!!!

  2. Adem Aydemir (DAVACI) 07 Mart 2011 saat 18:14 Cevapla

    SGK YETKİLİ SORUMLULARI GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANMAKTA ve ŞEKER HASHALARINA SADİSTÇE SALDIRMAKTADIR.

    01.03.2011 tarih ve 27861 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SUT’ta her bir şeker çubuğu için maksimum 0,32 TL ödeneceği eğer doğru ve bu yargı kararları gereği yapılmış ise, S.G.K yetkilileri Danıştay Onuncu Dairesinin E. 2007/7298 K. 2009/10060 ve aynı dairenin E. 2010/10024 sayılı dosyalarda vermiş olduğu Yürütmenin durdurulması ve İptaline dair kararlarına rağmen, S.G.K Yetkili-Sorumluları Yargı kararlarını uygulamayarak, dört yıl süreyle her bir şeker ölçüm çubuğu için 0,55 TL ödemeye devam etmekle, kamu kaynaklarını tedarikçi firmalara akıtmak suretiyle görevlerini kötüye kullanmışlardır. Bu durumda ya 01.03.2011 tarih ve 27861 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SUT’ta her bir şeker çubuğu için maksimum 0,32 TL ödeneceği yönündeki düzenleme gerçeğe aykırıdır, da ya SGK yetkilileri dört yıl süreyle kamu kaynaklarını tedarikçi firmalara akıtmak suretiyle görevlerini kötüye kullanmışlardır. İkisinden biri….. DİYABET HASTALARI ÇOK ZOR DURUMDADIR. SGK YETKİLİLERİ SİYASİ İRADEYE YANLIŞ BİLGİ VERMEKTEDİR. YAPMALARI GEREKENİN TAM TERSİNİ YAPARAK DİYABET HASTALARINA SAVAŞ AÇMIŞLARDIR. DİYABET HASTALARI GALEYAN HALİNDEDİR. LÜTFEN DANIŞTAY 10. DAİRE E.2007/7298 K. 2009/10060 VE E. 2010/10024 SAYILI DOSYALAR İNCELENEREK SGKYETKİLELERİNİN YAPTIĞI ZULMÜN GÖRÜLMESİ. SGK YETKİLİLERİNİN AKIL ALMAZ ÇILGINLIĞINA DUR DİYEBİLECEK BİR MERCİ VEYA MAKAM ARANMAKTADIR. Balıkesir 07.03.2011

  3. Yaşam haklarını engelleyip diyabetlileri kaderi ile başbaşa bırakanlar,sizin tuzunuz kuru nasılsa yaslamışsınız bir yerinizi.Sigortalı hastalar ve yakınları yıllar boyu prim ödüyorlar hastalıkta yardımı olsun diye,siz kendi kafanıza göre düzenlemeler yapıp daha kötü sonuçlara kapaı açıyorsunuz.Benim kızım 1996 yılından beri diyabetli o günler sıkıntılıydı ama hiç değilse strip ve insülinlerimizi gerçekten kullandığımız kadar alıyor bir sonraki süreye kadar rahatlıkla sıkıntı çekmeden kullanabiliyorduk,sağlıkta atılım yaptık diyorsunuz ama aksine daha kötüye gidiyor herşey


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir