08 Tem 2010

Diyabet tedavisinde insülin pompası

1 Yorum

Diyabet tedavisinde hedef; insülin eksikliği veya yetersizliği ile ortaya çıkan yüksek şekeri ve metabolik bozulmayı normale en yakın düzeye çevirerek ve diyabete bağlı komplikasyonları azaltmak ve böylece yaşam kalitesini arttırmaktır.

Buna yönelik insülin tedavisinde farklı uygulama yöntemleri ve tedavi ile ilgili gelişmeler sürmektedir. Tedavi yaklaşımı organizmanın normal insülin salınımını taklit edecek şekilde en iyi yöntemi uygulamaktır. Diyabette en önemli yenilik cilt altına sürekli insülin salınımı sağlayan insülin pompalarıdır.

İlk insülin pompası büyüklüğü ve işlevleri bakımından günlük hayatta kullanılamadı, ancak 1970’li yılların sonlarına doğru taşınabilir şekilde kullanılmaya başlandı. İnsülin pompaları ilk çıktıkları günden beri sürekli değişmiş ve yenilenmiştir. Cep telefonu büyüklüğünde ve bir çok işlevi ile daha kullanışlı hale gelmiştir. Özellikle tip 1 diyabette ve ilerlemiş tip 2 diyabette yoğun insülin tedavisi ile insülin pompası kan şekerlerinin düzelmesini ve komplikasyonların azalmasını sağlamaktadır.

Klinik çalışmalarda da hipoglisemileri azalttığı görülmüştür. İnsülin pompaları diyabetliye öğün düzenlenmesinde kolaylık sağlar, hipoglisemileri azaltır, gündüz ve gece kan şekerlerinin ayarlanmasında daha geniş bir insülin tedavi imkanı sağlar.

<strong>Nasıl kullanılır?</strong>
Sağlıklı insanlarda 2 şekilde insülin salınımı olmaktadır. Vücudun glukozu enerji olarak kullanabilmesi ve karaciğerden glukoz yapımının engellenmesi için sürekli düşük miktarda insülin salgılanır. Diğer insülin yemek yediğimiz zaman kan şekerini normal sınırlarda tutmak için salgılanan insülindir. İnsülin pompaları diyabetlilerde bu iki insülini vücuda en uygun şekilde vermek için tasarlanmıştır.

Pompalar insülin salgılanmasını sağlayan bir cihaz, insülini saklayan bir rezervuar ve cilt altına insülini verebilmek için infüzyon setinden oluşmaktadır. Gün içinde belli saatlerde yapılan iğneler yerine 3-4 günde bir infüzyon setini değiştirmek gerekmektedir.

<strong>Kimler Kullanabilir?</strong>
Tip 1 diyabetliler
Tip 2 diyabetli olup, kan şekeri yüksekliği ilaç ve çoklu doz insülin tedavisi ile istenilen düzeyde olmayanlar
Gebelik diyabeti çıkanlar

İnsülin pompası ile tedavide daha başarılı olmak için, pompa kullanım konusunda yeterli eğitimi, bilgi ve beceriyi kazanmak gerekir. Ayrıca kan şekerini sık ölçerek kan şekeri takibini yapmaya istekli olmak gerekmektedir. Bunun için uygun olup olmadığınızı doktorunuza danışarak ve yeterli bilgiyi alarak karar vermelisiniz.

<strong>Pompa tedavisinde beslenme nasıl olmalı?</strong>
Diyabetli kişi için dışardan alması gerekli olan sürekli salınan insülin pompa ile vücuda verilmektedir. Kişi bunun yanında öğünlerde ihtiyacı olan insülini pompadan kendi hesaplayarak göndermelidir. Bunu da karbonhidrat sayımı yaparak hesaplayabilir. Öğünde tüketilen karbonhidratların toplam miktarına göre insülin verilmelidir ve bu her kişi için farklıdır.

İnsülin pompasını diyabeti iyileştirmek için daha elverişli kullanabilmek cihazın eğitimiyle birlikte karbonhidrat sayımı eğitimini de gerektirir.

[yukarı]
Diyabet tedavisinde insülin pompası için bir yorum
  1. durmuş ali günaydın 06 Şubat 2012 saat 12:50 Cevapla

    benim oğlum 2 yıldan beri kullanıyor şekerleri gayet düzenli ve rahat iğne yapmaktan da kurtuldu bunu bize sunanlardan ALLAH razı olsun diyorum ve her hastaya kesinlikle tavsiye ediyorum.


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir