28 Şub 2011

Diyabetin Önlenemeyen Yükselişi

0 Yorum

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Temel Yılmaz, ’’Diyabet 2020 Ulusal Diyabet Stratejisi’’ ile nihai olarak 2020’ye kadar diyabet hastalığının artış hızını yüzde 50, bu hastalığa bağlı komplikasyonları da yüzde 20 oranında düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Diyabetin Maliyeti 2 Milyar Dolar

’’Diyabet 2020 Projesi’’nin sonuç dokümanı olarak hazırlanan ’’Ulusal Diyabet Stratejisi’’ne ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan proje koordinatörü ve Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Temel Yılmaz, yaptıkları hesaplara göre Türkiye’de diyabet hastalığının maliyetinin yıllık 2 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Yılmaz, ’’Diyabet 2020 Ulusal Diyabet Stratejisi ile nihai olarak 2020’ye kadar diyabet hastalığının artış hızını yüzde 50, bu hastalığa bağlı komplikasyonları da yüzde 20 oranında düşürmeyi hedefliyoruz. Her yıl artan nüfus ve maliyetler hesaplandığında beklentimiz 10 yıl sonunda bu projeyle Türkiye’nin 9 milyar dolarlık hem hastalık maliyeti hem de iş gücü kaybının azaltılmasıdır’’ diye konuştu.

Diyabetin Görülme Sıklığı Dünyada % 6,6; Türkiye’de % 16,8

Türkiye’de 10 yıl önce diyabetli sayısı 5 milyon iken, şimdi bu rakamın 10 milyonu bulduğunu ifade eden Yılmaz, diyabetin görülme sıklığının dünyadaki ortalaması yüzde 6,6 iken Türkiye’de bu oranın 2010’da yüzde 16,8 olduğunu kaydetti.

Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinin, 50 yaş üstü her 4 kişiden birinin diyabet hastası olduğunu anlatan Yılmaz, yaşam boyu süren ve kesin tedavisi olmayan hastalığın iyi tedavi edilmemesi durumunda ciddi organ hasarlarına çok açtığına dikkati çekti.

Dokümanda, Türkiye’de diyabetin görülme sıklığının beklenenin de ötesinde bir hızla arttığı ve Uluslararası Diyabet Federasyonunun 2030 yılı için tahmin ettiği hasta sayısına Türkiye’nin şimdiden ulaştığına dikkat çekiliyor.

Kaynak:trthaber.com

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir