09 Eyl 2013

Diyabetlilere özel antibakteriyel çorap

0 Yorum

Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Teknoparkı’nda diyabet hastaları için, gümüş liflerinden dokunan antibakteriyel ve güç tutuşur özellikli çorap üretildi.

Erciyes Teknopark’taki Bonus Teknik Limited Şirketi’nde, gümüşün özelliğinden faydalanılarak antibakteriyel çorap üretildi. Çorap, diyabet ve his kaybı hastalığı olanlar için güç tutuşur hale getirildi. Firmanın Ar-Ge ve Strateji Müdürü Mustafa Özcan, gümüşün bilinen en önemli özelliğinin, bulunduğu ortamdaki bakterileri yok etmesi olduğunu, bundan yola çıkarak, ayaktaki mantar oluşumunun engellenmesi için antibakteriyel çorap ürettiklerini söyledi. Ar-Ge ve Strateji Müdürü Mustafa Özcan, şöyle dedi:

 

GÜMÜŞ BAKTERİYİ ÖLDÜRÜR

“Örneğin bir akvaryumun içine bir parça gümüşün attığınızda akvaryumda bulunan bakteriler ölür. Biz de gümüşün bu özelliğinden faydalanarak çorap üretmeye karar verdik. Ayakta kokuya ve mantara neden olan etken bakteridir. Bakteriyi yok ederseniz, bunlarla da mücadele etmiş olursunuz.”

Yaraların iyileşmesinde etkili olan çorabın, diyabet hastalarının yaşam kalitesini artıracağını vurgulayan Ar-Ge ve Strateji Müdürü Özcan, şöyle konuştu:

“Ürettiğimiz çorapta konfora da önem verdik. Özellikle diyabet hastalarında kan dolaşımının engellenmemesi çok önemli. Bundan yola çıkarak, çorabın lastik kısmını olabildiğince yumuşak yaptık.”

 

FİYATI 25 TÜRK LİRASI

Ar-Ge ve Strateji Müdürü Mustafa Özcan, çorabı geliştirerek, güç tutuşur özelliği de eklediklerini ifade etti. Türkiye’de ilk kez böyle bir çalışma yapıldığını kaydeden, antibakteriyel bir çift çorabın 25 TL, güç tutuşur özelliği olan bir çift çorabın ise 40 TL olduğunu belirten Mustafa Özcan şunları söyledi:

“Bazı ortopedi doktorları, diyabet ve his kaybı olan hastalarda fark etmeden ayak yanmalarının meydana geldiğini söyledi. Bunun üzerine, çoraba yanmayan özellik katalım diye düşündük ve Türkiye’de ilk kez hem antibakteriyel hem de güç tutuşur özellikleri bir arada barındıran çorap ürettik. Bazı hastalar ve diyabetliler his kaybı yaşadıkları için fark etmeden ayak yanmalarına maruz kalabiliyorlar. Bu da ciddi yaralara ve tedavi edilemez sonuçlara neden olabiliyor. Antibakteriyel ve güç tutuşur özellikli çorapla bu riski ortadan kaldırdık.”

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir