02 Eki 2013

Efsane Geri Döndü – Oxylive™ Oksijen Konsantratörü

1 Yorum

Oxylive  O2 konsantratörleri yenilenmiş haliyle ve uygun koşullarıyla Metis Medikal’de  

Detaylı bilgi için;

info@metismedikal.com.tr

0232 483 53 43

Oxylive™ Oksijen Konsantratörü

 

Oksijen Konsantratörleri

 

Oksijen Hakkında
Oksijen gaz formunda renksiz, sıvı ve katı halinde ise soluk mavi renktedir. Kimyasal tepkimeye çok açıktır ve binlerce organik  ileşimde yer alan bir molekül olup, birçok elementle tepkimeye girer. Tüm bitki ve hayvanların solunumunda gerekli ve birçok yanma olayı için de ortamda olması zorunludur.

 

Atmosferik Hava
Atmosferik Hava Soluduğumuz hava yaklaşık olarak 78% Azot, 21 % Oksijen, 0.9% Argon ve geri kalanı iz gazlardan oluşur.

 

PSA Teknolojisi
Oksijen gazını ortam havasından ayırmanın en ekonomik yolu PSA (PSA,“Pressure Swing Adsorption”= Basınç Salınımıyla Emilme) Teknolojisini kullanmakla mümkündür.

 

Bu teknolojinin kullanıldığı en yaygın uygulama “Oksijen Konsantratörü”dür. Bu sistemde; atmosferden alınan hava, filtrelerden geçirilerek moleküler eleğe gönderilir. Hava basınçlandırılmış olarak moleküler eleğe girince, Azot tutulur ve Oksijenin geçmesine izin verilir.

 

Çıkan Oksijen flow metre üzerinden geçerek istenilen ayarda dışarıya verilir (Nazal Kanül/Oksijen Maskesi ile hastaya). Eleklerde tutulan Azot, egzost sistemi sayesinde belirli aralıklarla dışarı atılır. İki moleküler elek, Oksijen üretiminin sürekliliği için ardışık olarak dolup boşalarak bir döngü oluşturur.

 

Oksijen saflığı %90-95 aralığındayken, Oksijen, istenilen akış ayarı Flowmetre üzerinden sağlanarak çıkışa ulaşır.

 

Nemlendiriciden geçirilen Oksijen Nazal Kanül veya Oksijen Maskesi aracılığıyla hastaya verilmesi sağlanır.

 

Oxylive ™ ve Oxylive PLUS Oksijen Konsantratörleri
Bu cihazlar uzun dönem oksijen tedavisi için tasarlanmış olup, kesintisiz ve ekonomik olmasından dolayı daha çok evde  kullanılmaktadır. Bu tip cihazların farklı kapasite ve büyüklükte olanları ise endüstride kullanılmaktadır. Bu cihazların en cazip özelliği dolum gerektirmemeleridir.

 

Oxylive ™ ve Oxylive PLUS Oksijen Konsantratörleri Arasındaki Fark Nedir?
Sistemin temelde çalışma prensibi ve kontrolleri açısından bir fark olmamasına karşın, OxylivePLUS modelinde Oksijen Sensörü vardır. Bu sensör, hasta için en önemli bilgilerden biri olan, hastaya giden Oksijenin saflığını ekrandan sayısal (rakamsal) olarak, Oksijen akışı ile eş zamanlı göstermektedir.

 

Oxylive PLUS modelinde Oksijen seviyesi %80’nin altına düşerse ekranda “Düşük Oksijen = Low O2 Level” uyarısı çıkacaktır ve ekran yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumda sistem çalışmaya devam edecek ve verebildiği kadar yüksek saflıktaki Oksijeni hastaya verecektir. Bu durumda ekranda göründüğü üzere derhal Yetkili Teknik Servis aranmalıdır.

 

Bu Konsantratörlerdeki Eşsiz Yenilikler
Arkadan aydınlatmalı Sıvı Kristal Ekrandan, toplam kullanım saati ve cihazla ilgili bilgi ve arızaları sesli ve görsel olarak bilgilendirilir. Cihaz her açıldığında önce kendisini test eder ve eğer bir problem yoksa çalışmaya başlar. Bu işlem tamamlanana kadar sesli uyarı verir.

 

Alarmlar
Cihazda aşağıdaki durumlar için işitsel ve görsel alarmlar vardır.

 

• Yüksek Basınç
• Düşük Basınç
• Aşırı Isınma
• Elektrik Kesintisi

 

Alarm Hafızası İmkânı!
Cihaz, verdiği son 8 alarmı hafızasında, hangi çalışma saatinde hangi alarmın verildiği şeklinde saklar. Böylelikle Teknik Servis Yetkilisi,
cihazda daha önce ne gibi sorunlar çıktığını bilgi amaçlı olarak görecektir. Bu özellik başka hiçbir cihazda standart olarak  bulunmamaktadır.

 

Filtre Sistemi
Dikdörtgen şeklinde kaba toz filtre, yuvarlak ince toz filtre, yuvarlak keçe filtre, hava girişinde Hepa/Pall filtre ve çıkışta Bakteri filtresi vardır.
Bu filtrelerden bazılarının periyodik olarak temizlenmesi, bazılarının da zamanı gelince yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. değişmesi gereken veya temizlenecek filtreler, ulaşılması kolay yerlerde, tornavida kullanmadan veya gövdeyi çıkartmadan ulaşılabilir. Ayrıca cihazın arka kısmında, kompresör soğutma havasını filtreleyen bir başka toz filtresi de bulunmaktadır.

 

ve Dahası…
Cihazın tasarımı su kabının kaza ile olsa dahi kırılmasını önleyecek ve koruyacak şekilde yapılmıştır. İkisi kilitlenebilen dört adet  tekerliği ve kırılmaz yapıdaki tutma kolu, cihazı istenilen yere kolayca götürme ve sabitleme imkanı vermektedir.

oxylive-oxygen-concentartor-600x450

[yukarı]
Efsane Geri Döndü – Oxylive™ Oksijen Konsantratörü için bir yorum
  1. Bizde sizden aldigimiz oxylive oksijen konsantratöru ariza yapti yetkili servisi nerde nasıl yardımcı olursunuz 05324417535 tel ararsanız sevinirim


[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir