28 Oca 2013

Sigara Genleri Bozuyor

0 Yorum

İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkede 374 kişi üzerinde yapılan araştırmada, sigara içen kişilerin genlerinde tütün kullanımı nedeniyle bozulmalar ve değişiklikler meydana geldiği belirlendi.İngiltere, Fransa, Almanya ve  İtalya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkede 374 kişi üzerinde yapılan  araştırmada, sigara içen kişilerin genlerinde tütün kullanımı nedeniyle  bozulmalar ve değişiklikler meydana geldiğini belirledi.Doğa Bilimleri Genel Sekreteri Müge Kanay, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, tütün kullanımının,kanser riskini artırdığı ve genetik aktiviteyi de  etkilediğini söyledi.

İngiltere’de Human Molecular Genetics dergisinde konuyla ilgili bir  araştırma yayınlandığını belirten Kanay, çalışmanın Danimarka, Fransa, Almanya,  Yunanistan, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya,İsveç ve Birleşik Krallık olmak  üzere 10 ülkeden 374 kişi üzerinde yapıldığını dile getirdi.Kanay, araştırma kapsamında Dünya Sağlık Örgütü’nce toplanan verilerin  Birleşik Krallık’taki London Imperial College Üniversitesi’deki Kamu Sağlığı ve  Birincil Tedavileri Departmanı Epidemiyoloji Bölümü çalışanlarının kontrolünde  incelendiğini anlattı.

Genlerin gereğinden fazla çalıştırıyorAraştırmanın, sigara içen kişilerin genlerinde tütün kullanımından  kaynaklanan bozulmalar ve değişiklikler olduğunu gösterdiğine işaret eden Kanay,  ”Tütün maddesi, genlerin işlevlerini etkileyen kimyasal bileşenlerle DNA’mıza  bağlanarak belirli genleri açıyor ve belirli genleri kapatıyor. Böylece bazı  genlerin gereğinden daha fazla çalışmasına neden olarak kanseri tetikliyor”  dedi.

Kanay, bu genetik değişikliklerin, sigara içen kişilerin DNA’larının 20  farklı bölgesinde görüldüğüne dikkati çekerek, şunları söyledi:”Bu bölgelerdeki genetik aktivite hızlanıyor. Kodlu olan verilere aşırı  yüklenilmesi de genlerimizi boğuyor. Özetle sigaranın genler üzerindeki etkisi o  kadar büyük ki sadece bir kişinin DNA’sındaki bozulmaya bakarak sigara içip  içmediğini söylemek bile mümkün. Üstelik bu etki, sadece kansere neden olmakla da  kalmıyor. Sigara ayrıca kroner kalp hastalıklarını 4 kat artırıyor. 2 ila 4 kat  kadar felci tetikliyor. Erkeklerde akciğer kanseri riskini 23 kat, kadınlarda da  akciğer kanseri riskini 13 kat artırıyor. Kronik akciğer hastalıklarından ölümü  ise 13 kat kadar fazlalaştırıyor.”

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir